Microsoft Excel Nedir ?

Microsoft Excel Nedir?
Excel tablo oluşturmanızı, verileri hesaplamanızı ve çözümlemenizi sağlayan bir yazılımdır. Bu türden yazılımlara elektronik tablo yazılımları adı verilir. Excel girdiğiniz sayısal değerleri otomatik olarak toplayan tablolar oluşturmanızı, temiz düzenlerde tabloların çıkışını almanızı ve basit grafikler oluşturmanızı sağlar.
Excel ürünü belge, elektronik tablo, sunu oluşturma ve e-posta yönetme için farklı türden yazılımların birleştirildiği “Office” ürün paketinin bir parçasıdır.


NEDEN “OFFICE” ADI VERILMIŞTIR?
Evde belge oluşturma ve elektronik tablo yazılımının neden “Office” (Türkçe Ofis) adı verilen bir yazılım paketinin parçası olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bunun geçmişe dayanan bir nedeni vardır. Önceleri, belge oluşturma ve elektronik tablo yazılımı öncelikle iş için kullanılırdı. Yazılım iş yazılımı paketi olarak birleştirilmişti; bu nedenle “Office” adı verilmişti. O zamandan beri, kişisel bilgisayarın evlerde de yaygınlaştı, ancak belge oluşturma ve elektronik tablo yazılımını birleştiren yazılım paketine “Office” adı verilmeye devam edildi.EXCEL’DEN SÖZ EDELIM.
Excel’den yazılım ekranlarında veya yardımda çoğunlukla “Excel” olarak söz edilir. Bazen de “Microsoft Excel”, “Office Excel” ve “Microsoft Office Excel 2007” olarak söz edilir. Bunların tümü Excel elektronik tablo yazılımını temsil eder.


EXCEL” BELGE OLUŞTURMA YAZILIMI OLARAK DA KULLANILABILIR MI?
Excel bir elektronik tablo yazılımı olsa da, çok sayıda tablo düzen özelliğine sahip olduğundan ve yazdırma tek sayfayla sınırlandırılabildiğinden bunu belge oluşturma yazılım olarak kullananlar da vardır. Diğer taraftan, Excel’de Word’ün gelişmiş metin biçimlendirme ve karakter düzeni özellikleri yoktur. Oluşturmak istediğiniz belge türüne göre kullanacağınız yazılımı seçmenizi öneririz.

Office.microsoft.com’dan Alıntıdır.